Kargo ve Teslimat

 

Sipariş verildikten sonra müşteri teslimat adresini değiştirmek istediğin de sipariş kargoya verilmediği takdir de bilgi@bicakmeraklilari.com adresine sipariş numarası ile birlikte e-mail gönderilerek değiştirebilir.

Kargo ücretleri sipariş esnasında müşteriye gösterilmektedir.

Ürün değişimi, iadesi veya teslim adresinin yanlış verilmesi durumlarında oluşacak kargo masrafları müşteriye aittir.

Sipariş müşterinin teslimat adresinin olmadığı sırada geldi ise tercih edilen kargo şirketinin en yakın şubesinden giderek alınabilir.

Teslimatın gecikmesi veya benzeri gibi durumlarında bizimle iletişim kısmında belirttiğimiz e-posta adresimiz ya da telefonumuzdan irtibata geçebilirsiniz. Görüşmelerinizde ve yazışmalarda mutlaka sipariş numaranızı belirtiniz.

Kargonuzu teslim alırken hasarsız aldığınızdan emin olmalısınız. Teslim aldıktan sonra kargo şirketinin sorumluluğu kalktığından lütfen ürünle ilgili bir problem olduğunu gördüğünüzde kargo firmasına tutanak hazırlatınız ve kargoyu teslim almayınız.

Sitemizde stoklu çalışılmaktadır. saat 14:00 dan önce verilen siparişler aynı gün içerisinde kargoya verilir. Herhangi bir gecikme durumunda mail yoluyla yada telefonla bilgi verilecektir.

 

Siparişim ben yokken gelirse ne yapmalıyım?

 

Belirtilen adreste olmamanız durumunda siparişiniz en yakın Kargo şubesine teslim edilir ve size bilgi notu bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almanız gerekmektedir.

Kapat